Bank Godzin (inne określenie to bank czasu; ang. time banking) jest przestrzenią umożliwiającą bezgotówkową wymianę umiejętności, talentów, usług. Tworzy go grupa osób chcących się rozwijać i wzajemnie sobie pomagać. Inicjatywa ta kształtuje pozytywne relacje, dostarcza nowych kontaktów i znajomości. Jest to samonapędzjący się mechanizm, który tyka dzięki temu, że każdy uczestnik odnosi korzyści i jednocześnie sam angażuje się w pracę dla wspólnego dobra.
Zasady działania
CZAS
Zasada działania Banku Godzin jest bardzo prosta. Środkiem płatniczym w Banku Godzin nie są pieniądze, lecz coś znacznie cenniejszego - czas. Wychodzimy z założenia, że każdy z nas ma czas. Wystarczy chęć, by się nim podzielić z innymi. Jeżeli świadczymy usługę jednemu z członków Banku, to czas jej wykonywania liczony w godzinach jest zapisywany na naszym osobistym koncie, powiększając jego stan. Natomiast suma godzin przyjętej pomocy pomniejsza stan tego konta. Zakres i czas trwania usługi ustalany jest przed dokonaniem wymiany każdorazowo pomiędzy osobą oferującą i otrzymującą. Szczegóły dotyczące wymiany zapisywane są przez każdego członka Banku w Osobistej Karcie Wymiany lub w systemie on-line, który mamy do naszej dyspozycji.
W Banku Godzin można zaciągać kredyt, jeśli w danym okresie mamy większe zapotrzebowanie na usługi, a nie mamy możliwości, by odwzajemnić się w takiej samej ilości godzin. Posiadacz takiego kredytu zobowiązuje się do dokonania usług na rzecz innych członków w późniejszym terminie. Termin ten nie jest ustalony, jednak zwrotu kredytu należy dokonać w możliwie jak najkrótszym terminie.
ZAUFANIE
Bank Godzin opiera się na samopomocy lokalnej społeczności, a podstawą jego działania jest zaufanie, dlatego tak ważny jest czynnik integracyjny i możliwość bliższego poznania się. Chcąc pomóc członkom Banku w lepszym poznaniu się organizowane są na przykład warsztaty i spotkania tematyczne.
RÓWNE USŁUGI
Niezależnie od ceny rynkowej wszystkie usługi w ramach Banku Godzin są sobie równe. Nie ma umiejętności gorszych i lepszych. Każdy ma coś wartościowego do zaoferowania. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia członków Banku przy proponowanych usługach i zgłaszanych potrzebach. Dlatego pomysłów na usługi może być tyle, ilu członków Banku.
Niezależnie od oferowanych umiejętności, wszystkie usługi w ramach Banku są sobie równe, np.:
godzina opieki nad dzieckiem = godzina włożona w tworzenie kolczyków = godzina pisania biografii = godzina porad prawnych = godzina lepienia pierogów (i pierogi ;) = godzina mycia okien = godzina coachingu = godzina Twojej usługi = itd.
WYMIANA
Zgłoszone przy rejestracji w Banku Godzin oferty i potrzeby dostępne są dla pozostałych członków. Skorzystać z nich może każdy, dlatego wymiana odbywa się w obrębie wszystkich członków Banku. Nie musimy odwzajemniać się osobie, która coś dla nas zrobiła. W ten sposób poszerzamy sieć wymiany i dajemy sobie możliwość na poznanie wielu osób.
OTWARTA FORMUŁA
Każdy może być członkiem Banku. Każdy ma umiejętności, które może komuś zaoferować, a w zamian otrzymać inną usługę. Dlatego też Bank Godzin otwarty jest dla wszystkich osób chcących sobie wzajemnie pomagać. Zapraszamy do udziału zarówno kobiety jak i mężczyzn, osoby młode, nieco starsze i seniorów. Dla wszystkich znajdzie się w Banku ciekawa oferta!
Kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu grupy pełni koordynator Banku. Koordynator, jako pośrednik między członkami Banku, odpowiada przede wszystkim za koordynację wymian, prowadzenie bazy usług, księgowanie dokonywanych wymian na indywidualnych kontach oraz przyjmowanie nowych członków. Koordynator łączy osobę oferującą i potrzebującą, natomiast szczegółowy zakres i czas trwania usługi ustalany jest już między tymi osobami. Ustalenia te powinny być omówione szczegółowo przed dokonaniem wymiany. Koordynator zbiera również opinie na temat jakości poszczególnych wymian i funkcjonowania Banku oraz zachęca członków Banku do lepszego poznania się poprzez organizowanie wspólnych spotkań i działań.
Kontakt z Koordynatorem: bankgodzin@gmail.com
www.bankgodzin.org